Dolina Gavarnie położona jest w Pirenejach Centralnych (Wysokich), na terenie francuskiego Parku Narodowego Pirenejów, nad potokiem Gavarnie.
Oddalona jest o ok. 80 km. od Lourdes. W centrum doliny leży wioska Gavarnie, położona na wysokości 1365 m. n.p.m. Wioska jest najczęściej odwiedzaną miejscowością w Pirenejach.
W odległości ok. 4 km od Gavarnie znajduje się Cyrk Gavarnie ( Cirque de Gavarnie ) – najsłynniejsze miejsce w Pirenejach. Cyrk został wyrzeźbiony przez lodowiec w okresie czwartorzędowej epoki lodowej.
to ogromny, skalny amfiteatr, którego szczyty wznoszą się na wysokość ponad 3000
m. n.p.m: Astazou ( 3071 m i 3012 m), Pic du Marboré ( 3248 m) Pics de la Cascade (3161m), Tour du Marboré (3009 m), Casque du Marboré ( 3006 m), Taillon (3144 m) i Pics des Gabiétours. Szczyty te opadają stromymi ścianami, liczącymi do 1700 m wysokości względnej. Ich ściany tworzą system urwisk – trzy piętra przedzielone tarasami pokrytymi piargiem, resztkami śniegu i lodem. W obrębie cyrku zachowały się małe, wiszące lodowczyki, których łączna powierzchnia wynosi ok. 100 ha ( np Glacier de la Brèche). Ściany Cyrku Gavarnie ( Cirque de Gavarnie ) są pofałdowane w charakterystyczny sposób – powstały w wyniku procesów fałdowych.
Po stromych ścianach skalnego amfiteatru spływają wodospady. Największy z nich tzw. La Grande Cascade ( Wielka Kaskada) opada z wysokości 423 metrów i uważany jest za najwyższy w Europie.
Grande Cascade oraz inne wodospady, tworzą zimą niezwykłe, lodowe ściany – miejsce zimowej wspinaczki wielu śmiałków. Zimą jest to jednak teren ogromnego zagrożenia lawinowego.
W grani Cyrku Gavarnie znajduje się najsłynniejsza przełęcz w Pirenejach – Wrota Rolanda (Brèche de Roland ).
Granią cyrku przebiega granica francusko – hiszpańska. Po stronie hiszpańskiej znajduje się hiszpański Park Narodowy Ordesa i Monte Perdido.
Rejon Cyrku Gavarnie oraz Park Narodowy Ordesa i Monte Perdido tworzą, liczący 30 634 ha obszar wpisany na listę UNESCO – „Pireneje – Mont Perdu, Cyrki i Kaniony”
Z Gavarnie do Cyrku Gavarnie trafić jest bardzo prosto. Skalne ściany tworzące cyrk, widoczne są z daleka, a z centrum wioski tłum turystów ciągnie zazwyczaj w jednym kierunku – do oddalonego o 4 km skalnego amfiteatru. Dla kogo ta odległość jest zbyt męcząca, wynajmuje konia lub muła. Niektórzy swoją wędrówkę kończą na początku cyrku, na tarasie znajdującego się tutaj schroniska. Stąd przy lampce francuskiego wina podziwiają niezwykły krajobraz. Większość jednak podąża pod Grande Cascade, robi zdjęcia i wraca, aby dalej kontynuować wycieczkę.
W poblizu schroniska jest węzeł szlaków turystycznych:
szlak do wodospadu Grande Cascade, szlak na Wrota Rolanda, szlak do schroniska na Plateau de Bellevue i Rif. Des Espugettes a dalej na przełęcz Hourquette d’Alans. Z przełęczy otwiera się widok na drugi cyrk – Cyrk Estaubé (Cirque d’Estaubé).
Wspomniana wyżej miejscowość Gavarnie, leżąca poniżej Cyrku Gavarnie, jest jednym z najważniejszych centrów turystyki w Pirenejach. Tutaj, w 1864 r utworzona Sociaté Ramond. Jest to najstarsza francuska organizacja górska.